Czy można się zaprzyjaźnić z robotem? Kiedy w domu Alicji pojawia się nowy członek rodziny – Basia, robot humanoidalny – rodzą się też nowe pytania. Czy życie domowników stanie się teraz łatwiejsze? Czy Basia będzie odrabiać lekcje za Alicję, zmieniać pieluchy Adasia i gotować obiady? I najważniejsze – czy robot może zastąpić człowieka? Poznajcie nowe przygody Alicji. W świat sztucznej inteligencji wprowadzi was profesor Ryszard Tadeusiewicz, znany automatyk i informatyk, pod którego okiem kształciły się rzesze polskich inżynierów. Podobnie jak poprzednio, nie brakuje w książce dobrego humoru, a dzięki ilustracjom z łatwością przeniesiecie się w świat przyszłości. Porada dla rodzica: przeczytaj razem ze swoim dzieckiem, aby wiedzieć, jak poruszać się w świecie botów, robotów i algorytmów.
Książka poświęcona jest zagadnieniom z pogranicza informatyki i psychologii. Analizie poddano różne aspekty postępu informacyjnego w wymiarze społecznym, a zwłaszcza psychologicznym. Autorzy kolejnych rozdziałów zastanawiają się m.in., czy istnieje specyficzny profil psychologiczny programistów (W. Iszkowski, R. Tadeusiewicz); przenoszą obserwacje psychologiczne na grunt budowy inteligentnych systemów informatycznych (B. Śnieżyński); analizują możliwości wykorzystania wiedzy informatycznej do wspomagania badań psychologicznych (R. Tadeusiewicz); badają wpływ informatyki na komunikację między ludźmi w aspekcie psychologicznym (L. Górniak); rozpatrują możliwość poznania procesów mentalnych poprzez budowę ich informatycznych modeli (M. Starzomska); analizują związki między zachowaniem się ludzi a działaniem komputerów (A. Horodeński); wprowadzają czytelników w zagadnienia kognitywistyki - dziedziny wiedzy o procesach poznawczych toczących się w ludzkich umysłach i systemach komputerowych (L. Ogiela, R. Tadeusiewicz); próbują zidentyfikować specyficzne cechy osobowości osób uprawiających zawód informatyka oraz zastanawiają się nad ich rolą w społeczeństwie (E. Mizerska).
Czy wiesz, że maszyny liczące znano już w starożytności, a pierwszy program komputerowy napisała córka Byrona Ada Lovelace? Mark I – komputer pierwszej generacji powstały w 1944 roku – miał 17 metrów długości, 2 metry wysokości i metr szerokości. Pierwszym polskim elektronicznym komputerem był XYZ, zbudowany w 1958 roku. Czy nigdy nie intrygowało cię, jak to wszystko się zaczęło? W dziejach ludzkości nie było innego procesu, który by w tak krótkim czasie w tak ogromnym stopniu przeobraził wszystkie obszary aktywności zawodowej i życia codziennego całych społeczności i każdego z nas z osobna! Jeszcze w połowie XX wieku na świecie było tylko kilka komputerów… A teraz? Ten ogromny postęp był możliwy dzięki pracy konkretnych ludzi, których nazwiska i dokonania warto poznać. Dowiedz się, jak Apple zrewolucjonizował rynek, jak rozwijały się układy scalone, jaką moc obliczeniową mają superkomputery i czemu służyły pierwsze sieci komputerowe. Oto Krótka historia informatyki! Ryszard Tadeusiewicz – profesor i były trzykrotny rektor Akademii Górniczo-Hutniczej oraz prezes Krakowskiego Oddziału PAN. Członek PAU, Europejskiej Akademii Nauk oraz Akademii Inżynierskiej w Polsce. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji i szeregu innych towarzystw naukowych. Członek honorowy Polskiego Towarzystwa Informatycznego, wyróżniony medalem 70-lecia polskiej informatyki za zasługi dla jej rozwoju. Doktor honoris causa 12 uczelni krajowych i zagranicznych.
Książka zatytułowana Archipelag sztucznej inteligencji, napisana przez specjalistę (profesor AGH, członek PAN i PAU, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji i Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych) Ryszarda Tadeusiewicza jest oryginalną próbą przybliżenia tytułowej problematyki specjalnemu czytelnikowi: młodzieży szkół średnich. Stykamy się obecnie z wieloma informacjami na ten temat, przy czym są to oceny skrajne: albo że sztuczna inteligencja jest głównym motorem postępu nauki, techniki i gospodarki, więc trzeba ją rozwijać, albo że stanowi ona zagrożenie dla ludzkości, więc trzeba ją ograniczać. Oceny są zwykle ferowane przy minimalnej wiedzy na temat tego, czym w istocie jest sztuczna inteligencja, natomiast zawierają duży ładunek emocji. Ta książka dostarcza dużą porcję rzetelnej wiedzy, która pozwoli Czytelnikowi samemu wyrobić sobie opinię na temat sztucznej inteligencji. Warto dodać, że wiedza ta jest podana w przystępnej i atrakcyjnej formie.
Podręcznik uhonorowany nagrodą główną Naczelnej Organizacji Technicznej w konkursie na najlepszą książkę techniczną podczas IV Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2010 (20-22.10.2010, Warszawa).Kształcenie w zakresie inżynierii biomedycznej prowadzi już wiele ośrodków akademickich w całej Polsce - i fakt ten jest zdecydowanie optymistyczny, bo polska służba zdrowia bardzo potrzebuje narzędzi techniki medycznej do tego, by sprostać rosnącym potrzebom wynikającym ze starzenia się naszego społeczeństwa. W sytuacji gdy coraz mniejszy odsetek populacji w tak zwanym wieku produkcyjnym musi zapewnić opiekę medyczną coraz liczniejszej grupie osób potrzebujących tej opieki - między innymi z tego powodu, że ich podeszły wiek zwiększa podatność na choroby - tylko odpowiednie "uzbrojenie techniczne" może dać gwarancję skuteczności takiej opieki i jej realizowalności z punktu widzenia ekonomii. Nowoczesna aparatura medyczna wymaga jednak wysoko wykwalifikowanych kadr. Specjaliści są potrzebni, by taką aparaturę wymyślać i produkować, są niezbędni, żeby można ją było skutecznie eksploatować i serwisować, są też konieczni jako doradcy przy zakupach dokonywanych w różnych firmach i przy optymalizacji jej wykorzystania. Takich specjalistów chcemy kształcić, bo Polska ich potrzebuje, a także dlatego, że dla młodych ludzi wybór zawodu związanego z inżynierią może być drogą do naprawdę pięknej kariery zawodowej. Do skutecznego kształcenia potrzebne są jednak podręczniki akademickie - i ta książka jest jednym z nich.
Książka dotyczy aktualnego stanu wiedzy i sposobów jej wykorzystywania dla ochrony zdrowia i dobrobytu każdego człowieka, co w uzgodnionej wspólnie popularno-naukowej formie przedstawili Autorzy, reprezentujący własne kilkudziesięcioletnie uniwersyteckie doświadczenia w zakresie medycyny, ekonomii, nauk ścisłych, informatyki i technologii. Człowiek żyjąc i działając, określa swój stosunek do bytu, prawdy i dobra, ale efekty jego leczenia czy tylko pielęgnacji ludzkiego zdrowia zależą przede wszystkim od zgodnego z prawami Natury wychowania i samokształcenia. Prawdę i mity medycyny zobrazowano licznymi przykładami z podaniem zasad rozumienia rzeczywistości, poczynając od sukcesów indywidualnych osób, a kończąc na przystępnym wyjaśnieniu najbardziej złożonych pojęć naukowych.
Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
Sprzedaż hurtowa
„Dobre chwile” – recenzje
Nowości z ostatniego tygodnia
Bestsellery
Zapowiedzi
Promocje
Wyprzedaż
Koszty dostawy
Regulamin zakupów
Regulamin kart podarunkowych
Rabat