Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
„Dobre chwile” – recenzje
Nowości z ostatniego tygodnia
Bestsellery
Zapowiedzi
Promocje
Wyprzedaż
Koszty dostawy
Regulamin zakupów
Regulamin kart podarunkowych
Rabat
Około 10 000 wyrazów obcych i trudnych, funkcjonujących we współczesnym języku polskim. Praktyczna pomoc dla wszystkich uczniów chcących poprawnie posługiwać się słownictwem zapożyczonym z innych języków. Znajdziemy tutaj leksykę używaną na co dzień, w publicystyce i mediach, w nauce i literaturze pięknej. Zaprezentowana została terminologia związana ze wszystkimi najważniejszymi sferami działalności człowieka. Ponadto przystępne definicje znaczeń wyrazowych i rzetelna charakterystyka poprawności użycia i wymowy wyrazów, istotne wskazówki dotyczące etymologii wyrazów, ortografii oraz stylistyki jak również tabele słownikowe utrwalające podstawową wiedzę o języku polskim, przydatną na sprawdzianach i w czasie egzaminów. W prezencie słownik na CD-ROMie.
Autor podejmuje językoznawczą refleksję nad pojęciem nienawiści w języku polskim. Materiałem do analizy są uznane dzieła literatury polskiej różnych epok, których kanon powinien być czytelnikowi dobrze znany, a przez to lektura monografii Wrasta w serce i zatruwa krew szczególnie satysfakcjonująca. Do egzemplifikacji zjawiska posłużyły również słowniki języka polskiego, elektroniczne korpusy językowe oraz współczesne wypowiedzi medialne. Dokonana na kartach książki analiza jest w pełni usystematyzowana, napisana atrakcyjnym językiem, który należy do rzadkości w studiach naukowych. Obejmuje badania etymologiczne, analizę leksykograficzną słowotwórczą, semantyczną, pragmalingwistyczną które prowadzą do odkrycia wniosków na temat celowości użycia słowa i odpowiedzialności za jego używanie, co wyraźnie zaznacza się w przywołanej poezji Jana Kochanowskiego czy Zbigniewa Herberta.W książce z jednej strony mamy do czynienie z obiektywizmem naukowym, ścisłą analizą językoznawczą, z drugiej wyłania się z jej stron wyrazisty obraz Autora, z jego przekonaniami, sposobem patrzenia na świat. Sprawia to i styl, i sposób prowadzenia wywodu. Badacz, śledząc skrupulatnie losy wyrazów z rodziny nienawidzić w polszczyźnie, poszukuje własnych odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania tego pojęcia na przestrzeni wieków, jego ewolucji, a przede wszystkim jego obecności we współczesnym dyskursie społecznym.Być może nie ze wszystkimi interpretacjami czytelnik się zgodzi, ale niewątpliwie książka stanowi zachętę do dyskusji, lecz dyskusji opartej nie na emocjach (a przynajmniej nie tylko na emocjach), ale na głębszej refleksji dotyczącej i historii, i współczesności.
Słownik autorstwa znanych i cenionych językoznawców jest jedną z najbardziej aktualnych publikacji tego typu w Polsce. To niezbędne źródło informacji dla osób, które zawodowo zajmują się pisaniem, jak również uczniów, studentów czy obcokrajowców uczących się polskiego. Autorzy nie tylko przejrzyście i przystępnie wyjaśniają pochodzenie używanych współcześnie wyrazów obcych, ale wskazują także ich funkcjonowanie w tekście. Oprócz wyrazów obecnych w polszczyźnie od dawna, słownik obejmuje także słownictwo nowe i najnowsze, odnoszące się do różnych dziedzin nauki i techniki, a także życia społecznego i kulturalnego.