Animacja społeczno-kulturalna jest jednym z kierunków pedagogiki zajmującym się zagadnieniem praktyki wychowawczej i edukacyjnej, realizowanej w obszarze szeroko rozumianej kultury. Można jednak powiedzieć, iż jest to tradycyjne zagadnienie pedagogiki w ogóle, gdyż we wszystkich subdyscyplinach pedagogicznych w mniejszym lub większym stopniu pojawia się i jest podejmowany temat kultury i jej wpływu na proces wychowania. Przy czym chodzi tu nie tylko o fundamentalne dla animacji społeczno-kulturalnej zagadnienie wartości, które jest przecież podstawą każdego myślenia o wychowaniu i edukacji, ale także o konkretne praktyczne rozstrzygnięcia – o wykorzystywanie treści kulturowych w działaniach edukacyjnych. Jest to przestrzeń rozważań i projektów dotyczących wychowania realizowanego przez określone, różnorodne instytucje edukacyjne. Za tym idzie zaś potrzeba nie tylko rozpoznawania i wpisywania się w określony kontekst, dziedzictwo i tożsamość kulturową, ale także odczytywania zmieniających się potrzeb kulturalnych ludzi, co przekłada się na możliwe i potrzebne uczestnictwo w kulturze wszystkich jednostek uczestniczących w życiu społecznym: dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób starych – seniorów. (...) Autorzy tej monografii starali się podejść do tematyki dość szeroko, rekonstruując zagadnienie animacji społeczno-kulturalnej w tradycji pedagogiki kultury czy edukacji humanistycznej, jak również wskazując na osiągnięcia i rozstrzygnięcia, jakie w tym zakresie wypracowano w pedagogice społecznej. (...) Na końcu publikacji czytelnik znajdzie również wykaz pojęć/haseł związanych z jej problematyką, co w naszym zamierzeniu ma służyć szczegółowemu, a jednocześnie szerokiemu rozpoznaniu podjętych w książce wątków problemowych. Ponieważ zagadnienie animacji społeczno-kulturalnej z jednej strony wyrasta z bogatej tradycji namysłu nad wychowaniem, z drugiej zaś – jest ciągle aktualnym i żywo dziś podejmowanym zagadnieniem, w książce zamieszczona została bogata, rozbudowana bibliografia przedmiotowa, umożliwiająca wgląd w literaturę, z której skorzystali autorzy, ale także głębszą penetrację tego zagadnienia. Publikację uzupełnia również dodatkowa, ale z naszego punktu widzenia równie istotna bibliografia anglojęzyczna. Mamy nadzieję, że nasza książka będzie dobrym i ważnym głosem w dyskusji nad współczesnymi uwarunkowaniami animacji społeczno-kulturalnej, a także dobrą pomocą dla praktyków realizujących swoje zadania w tym obszarze.
Podręcznik nr KR-33-02/13-KR-6/14 do nauczania religii rzymskokatolickiej w klasie ósmej szkoły podstawowej na terenie archidiecezji krakowskiej, zgodny z programem nauczania nr AZ- 3-02/13. Spis katechez: 1.1 Dokąd zmierza świat? 1.2 Dokąd zmierzam? 1.3 Jestem we wspólnocie z innymi 1.4 Moja odpowiedzialność za mój mały świat 2.1 Naturalne prawo moralne 2.2 Moralność ludzkich działań 2.3 Sumienie i jego rodzaje 2.4 Człowiek w świecie wartości 2.5 Obdarowani świętością 2.6 Umocnienie w dobru 2.7 Ścieżki świętości 2.8 Dla kogo ścieżki świętości? 3.1 Wartość przyjaźni 3.2 Co to jest miłość? 3.3 Przykazanie miłości 3.4 Fałszywe obrazy miłości 3.5 Troska o zdrowie 3.6 Piękna miłość 3.7 Jesteśmy różni 3.8 Odpowiedzialność za uczucia 3.9 Troska o ubogich 4.1 Godność człowieka 4.2 Dar czystości przedmałżeńskiej 4.3 Aż do śmierci 4.4 Miłość rodzi życie 4.5 Życie chciane i niechciane 4.6 Obdarzyć dziecko miłością 4.7 Odpowiedzialność za rodzinę 4.8 Konflikty w rodzinie 4.9 Dziadkowie – skarb rodziny 4.10 Cierpienie w rodzinie 5.1 Kościół Chrystusa 5.2 Kościół – Boża Rodzina 5.3 Wierzę w Kościół 5.4 Kościół – widzialny znak Chrystusa 5.5 Papież – widzialna głowa Kościoła 5.6 Troska o potrzeby Kościoła 5.7 Modlitwa we wspólnocie 5.8 Liturgia – spotkanie z żywym Bogiem 5.9 Sakramenty – działanie Boga w Kościele 5.10 Umocnienie duchowe 5.11 Duch Święty w Kościele 5.12 Dary Ducha Świętego 6.1 Renesans w Kościele 6.2 Reformacja w Kościele 6.3 Reforma Soboru Trydenckiego 6.4 Tolerancja religijna w Polsce – Unia Brzeska 6.5 Rewolucja Francuska a Kościół 6.6 Kościół w życiu zniewolonego narodu 7.1 W służbie miłości – bł. Jan Beyzym 7.2 Aniołowie Boży 7.3 Różaniec – modlitwa Bożych tajemnic 7.4 „Wujek” z młodzieżą 7.5 Świętych obcowanie 7.6 Przeżyć Adwent z prorokami 7.7 Kolędujmy Jezusowi! 7.8 Wielki Post – czas powrotu 7.9 Zmartwychwstał Pan! 7.10 Nasza Pięćdziesiątnica 7.11 Bierzmowanie i co dalej? Mały katechizm.
Zatwierdzenie przez komisję wychowania katolickiego: podręcznik nr KR-31-01/10-KR-1/12 do nauczania religii rzymskokatolickiej w klasie siódmej szkoły podstawowej na terenie archidiecezji krakowskiej, zgodny z programem nauczania nr AZ-3-02/13. Numer dopuszczenia do druku: 756/2017 z dnia 24 marca 2017 r.
Numer MEN:KR-32-02/13-KR-13/13 Pedagodzy mówią, że nauczanie w gimnazjum to nieraz bardzo trudne doświadczenie dla nich. Trudno się dziwić. Gimnazjalny wiek odznacza się u wielu chłopców i dziewczynek wieloma zmianami a przede wszystkim niespodziewanie intensywnym rozwojem emocjonalnym. Czas dorastania ma jednak swoje piękne strony a dla wychowawców i katechetów stanowi szansę.
Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
Sprzedaż hurtowa
Bonito na Allegro
„Dobre chwile” – recenzje