Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
„Dobre chwile” – recenzje
Nowości z ostatniego tygodnia
Bestsellery
Zapowiedzi
Promocje
Wyprzedaż
Koszty dostawy
Regulamin zakupów
Regulamin kart podarunkowych
Rabat
Podręcznik stanowi nowatorskie podejście wprowadzające do rachunkowości. Uwzględnia podstawę prawną MSR/MSSF, podczas gdy podobnego typu opracowania są podporządkowane tylko regulacjom Ustawy o rachunkowości. Publikacja omawia specyfikę MSR/MSSF już na etapie identyfikacji i klasyfikacji składników majątku, kapitałów, elementów wyniku finansowego oraz jego zakresu, polityki rachunkowości, w tym zakładowego planu kont i tym podobnych zagadnień. Co istotne autorzy uwzględnili w niej wszystkie najnowsze zmiany w prawie bilansowym. Warto zwrócić uwagę, że książka jest dostosowana do struktury cieszącego się od lat niesłabnącym zainteresowaniem podręcznika Rachunkowość finansowa z uwzględnieniem MSSF pod redakcją naukową Józefa Pfaffa, stanowiąc razem z nim spójną i logiczną całość z punktu widzenia procesu dydaktycznego. Jest to praktyczne i przydatne źródło wiedzy dla studentów kierunków ekonomicznych i finansowych, szczególnie w zakresie przedmiotów: podstawy rachunkowości i wprowadzenie do rachunkowości, uczestników kursów i szkoleń, kandydatów na biegłych rewidentów oraz pracowników służb finansowo-księgowych.
Przyjęty przez Autorki monografii obszar badawczy koncentruje się na znaczeniu i zakresie formułowanej przez grupy kapitałowe polityki rachunkowości, a także na zróżnicowaniu jej instrumentów, z uwzględnieniem zarówno specyfiki grup kapitałowych, jak i skonsolidowanego sprawozdania finansowego. W opracowaniu zaproponowano autorskie rozwiązania w zakresie definicyjnym, a także w obszarze identyfikowania i klasyfikowania czynników polityki rachunkowości oraz jej instrumentów, w powiązaniu z praktykami kształtowania wyników bilansowych. Książka skierowana jest do szeroko rozumianego środowiska akademickiego zajmującego się rachunkowością, w szczególności badaczy rachunkowości, a także praktyków gospodarczych wszystkich szczebli, zainteresowanych problemami funkcjonowania systemu rachunkowości w grupach kapitałowych, w szczególności konstruowania ich polityki rachunkowości
Książka skierowana do środowisk naukowych związanych z rachunkowością, w szczególności badaczy rachunkowości, a także praktyków gospodarczych wszystkich szczebli, zainteresowanych wyceną aktywów, pasywów oraz elementów wyniku finansowego jednostki gospodarczej. Uwzględniając zmiany, jakie zachodzą w prawie bilansowym w zakresie pomiaru i prezentacji sprawozdawczej informacji finansowych, w książce zaprezentowano wybrane teorie i koncepcje rachunkowości, a także dokonano oceny stopnia i zakresu ich wykorzystania w stosowanych modelach i metodach wyceny, a także wykazano, że wycena w rachunkowości, szczególnie bilansowa, może być wykorzystywana jako skuteczny instrument kształtowania wyników bilansowych.
Książka wypełnia lukę na rynku wydawniczym, łącząc treści o charakterze teoretycznym z przykładami zadań. Dzięki temu może służyć zarówno jako podręcznik akademicki, jak i do samodzielnej nauki. Zawiera treści teoretyczne ilustrowane licznymi przykładami liczbowymi, zadania do samodzielnego rozwiązania oraz ich rozwiązania. Każdy rozdział kończy się pytaniami otwartymi, problemami dyskusyjnymi oraz zadaniami. Autorki koncentrują się na zagadnieniach typowych dla mniejszych firm, przy zachowaniu pełnego zakresu treści niezbędnych do pogłębiania wiedzy z dziedziny rachunkowości finansowej. Osiągają to dzięki prezentowaniu zagadnień dotyczących ewidencji księgowej i wyceny w postaci rozwiązań standardowych oraz rozwiązań uproszczonych. Omawiają także problematykę postaw etycznych w profesji księgowego, ważną z punktu widzenia poszukiwania przez firmy, także te mniejsze, zewnętrznych źródeł finansowania na rynkach kapitałowych. Autorki są profesorami w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.