Jest to biografia wybitnego oficera Polskiej Marynarki Wojennej specjalisty w zakresie artylerii nadbrzeżnej. We wrześniu 1939 r. ówczesny kpt. mar. Zbigniew Przybyszewski dowodził baterią cyplową im. Heliodora Laskowskiego dysponującą 4 działami Bofors kal. 1524 mm produkcji szwedzkiej. Bateria odegrała istotną role w obronie polskiego Wybrzeża m.in tocząc kilka pojedynków z okrętami niemieckimi. Największym sukcesem było trafienie kilkoma pociskami niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein. W latach 1939-1945 przebywał w niewoli. Po powrocie do kraju z głosił się w 1945 r. do służby w ludowej Marynarce Wojennej. W 1950 r. aresztowany przez Informację Wojska Polskiego pod zrzutem udziału w tzw. spisku w wojsku. Po dwuletni śledztwie skazany na karę śmierci w sfingowanym procesie i zamordowany w grudniu 1952. Jego grobu do dziś nie odnaleziono. Krzysztof Zajączkowski jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Jest autorem doskonałej biografii Lekarz z Westerplatte. Major Mieczysław Mikołaj Słaby 1905-1948 oraz kilkudziesięciu artykułów i rozpraw naukowych. Książkę uzupełnia duża ilość zdjęć archiwalnych i dokumentów w większości publikowanych po raz pierwszy.
Książka adresowana jest do nauczycieli klas I-III. Składa się ona z części teoretycznej, w której umieszczono podstawowe informacje niezbędne do realizacji zajęć (również wskazówki metodyczne) oraz części praktycznej obejmującej 40 scenariuszy zajęć z uczniami, scenariusze spotkań z rodzicami, załączniki w postaci czarno-białych rysunków, ankiet. Treści zawarte w książce mają charakter profilaktyczny i są zgodne z wytycznymi ścieżki edukacyjnej "Edukacja prozdrowotna", która została zatwierdzona przez MEN.
Zbiór tekstów z lat 2005-2012 poświęconych szeroko pojętej tematyce Westerplatte. Autor prezentuje niepublikowany dotąd materiał o kontrowersjach wokół scenariusza filmu "Tajemnica Westerplatte" oraz wypracowania gimnazjalistów z Dąbrówek koło Łańcuta na temat scenariusza Pawła Chochlewa. Najbardziej poruszającym fragmentem zbioru jest artykuł ukazujący nieznaną przeszłość pisarza Wiesława Stanisława Kuniczaka, który jako agent "Rymwid" donosił m.in. na Jana Pawła II i Zbigniewa Brzezińskiego.
Niezwykła publikacja biograficzna, stanowiąca wycieczkę w przeszłość, na Kresy, do źródeł polskiego patriotyzmu i dziedzictwa pokolenia, które jako jedno z pierwszych dorastało w niepodległej Polsce.
Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
Sprzedaż hurtowa
„Dobre chwile” – recenzje
Nowości z ostatniego tygodnia
Bestsellery
Zapowiedzi
Promocje
Wyprzedaż
Koszty dostawy
Regulamin zakupów
Regulamin kart podarunkowych
Rabat