Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Wojsko Polskie oraz armia Ukraińskiej Republiki Ludowej rozpoczęły 25 kwietnia ofensywę zwaną wyprawą kijowską (rzadziej operacją ukraińską). Wojskami od Mozyrza do Olewska dowodził płk Józef Rybak (tzw. Grupa Operacyjna płk. Rybaka), od Olewska do Połonnego dowodził gen. Edwrad Rydz-Śmigły, od Połonnego do Płoskirowa gen. Antoni Listowski (2 Armia), a od Płoskirowa do granicy z Rumunią gen. Wacław Iwaszkiewicz-Rudoszański (6 Armia). Od 4 maja Armia Czerwona zaczęła wycofywać się z Kijowa i do miasta rozpoczęły wkraczać oddziały Wojsko Polskie. Doszło do walk na moście przez Dniepr, lecz po krótkiej wymianie ognia 6 pułk piechoty Legionów 1 DPLeg. oraz 59 i 60 pułki piechoty wielkopolskiej (z 15 Dywizji Piechoty) przeszły przez rzekę i zajęły lewobrzeżny przyczółek sięgający 15 km w głąb terytorium wroga (do miejscowości Browary). Cała prawobrzeżna Ukraina została zajęta kosztem 150 zabitych i 300 rannych. Niniejsze opracowanie J.S. Wojciechowskiego poświęcone jest obronie przyczłóka na lewym brzegu Dniepru na przedpolach Kijowa. Zacięte walki trwały tam od 9 maja do 12 czerwca 1920 r. Przyczołek został obroniony. Wojsko Polskie (Grupa Operacyjna płk. S. Rybaka) opuściło go z chwilą ogólnego odwrotu armii polskiej cofającej się przed przeważającymi silami bolszewickimi, które rozpoczęły ofensywę na zachód 26 maja 1920 roku. Tekst uzupełnia 17 zdjęć oraz 8 map i szkiców.
Monografia w serii „Zarys Historii Wojennej Pułków Polskich w Kampanii Wrześniowej”, ukazująca genezę powstania i historię 22 pułku ułanów karpackich. Zeszyt nr 221.
Kolejna monografia pułku z uwzględnieniem jego szlaku bojowego w okresie kampanii wrześniowej. Zeszyt nr 194 przedstawia oddział kawalerii Wojska Polskiego II RP i rozpoznawczy pułk samochodów pancernych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach II Rzeczypospolitej była śmierć najważnieszego z twórców niepodległej Polski, pierwszego marszałka Polski (1920) Józefa Piłsudskiego oraz uroczystości żałobne w Warszawie, Krakowie i Wilnie. Tym wydarzeniom poświęcone jest opracowanie znanego historyka wojskowości, specjalizującego się w dziejach militarnych II RP, Jerzego S. Wojciechowskiego. W oparciu o bogatą bazę źródłową, dokumenty proweniencji wojskowej i prasę codzienną, opisał on uroczystości żałobne w Warszawie i w Krakowie w maju 1935 r., następnie konkurs na projekt i budowę Mauzoleum Matki i Serca Marszałka w Wilnie oraz uroczystości pogrzebowe na cmentarzu na Rossie w maju 1936 r. W następnych latach władze państwowe włożyły wiele wysiłku w tworzenie kultu Marszałka, ale wybuch wojny we wrześniu 1939 r. spowodował, że te działania były tylko częściowo udane. Uroczystości żałobne po śmierci marszałka J. Piłsudskiego były zapewne największymi w dziejach Polski.
Kolejna monografia pułku z uwzględnieniem jego szlaku bojowego w okresie kampanii wrześniowej. Zeszyt nr 107 charakteryzuje oddział kawalerii Wojska Polskiego II RP, który powstał po przekształceniu 1 dywizjonu 1 Pułku Szwoleżerów wchodzącego w skład Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera w 2 Pułk Strzelców Konnych z garnizonem w Hrubieszowie.
Kolejna monografia pułku z uwzględnieniem jego szlaku bojowego w okresie kampanii wrześniowej. W zeszycie nr 159 autor przedstawił dzieje 23 Pułku Piechoty i jego walki w dobie powstania listopadowego, powstanie i organizację pułku w latach 1918-1920, stacjonowanie w pokojowych garnizonach, mobilizację i wymarsz na front, obsadę pułku, wrześniowe walki, a także sztandar i odznakę pułkową.
Kolejna monografia pułku z uwzględnieniem jego szlaku bojowego w okresie kampanii wrześniowej.
Pierwsze wydanie bogato ilustrowanego przewodnika po wybranych zabytkach Lublina. Oprócz zdjęć współczesnych czytelnik ma okazję zobaczyć miasto na starych fotografiach. Poszczególnym opisywanym obiektom przypisano numery, które znalazły się także na planach miasta, ułatwiających jego zwiedzanie. Na końcu książki podano przydatne adresy i telefony, indeks miejsc. Polecamy także lubelskie szlaki turystyczne, rozdział o etnografii i odwiedzenie Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Ogrodu Botanicznego.
Historia 19. Pułku Piechoty, który, wyruszył w 1918 r. z odsieczą dla Lwowa. Po zakończeniu Wojny Bolszewickiej znalazł w tym mieście stały garnizon. W 1939 r. walczył na północy Polski, a następnie w okolicach Płocka. W walkach poniósł znaczne straty. Tekst uzupełniają zdjęcia archiwalne.
Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
Sprzedaż hurtowa
„Dobre chwile” – recenzje
Nowości z ostatniego tygodnia
Bestsellery
Zapowiedzi
Promocje
Wyprzedaż
Koszty dostawy
Regulamin zakupów
Regulamin kart podarunkowych
Rabat