Sina śmierć z Azji. Epidemie cholery w północno-zachodnich guberniach Cesarstwa Rosyjskiego w XIX wieku
Poznać przeszłość 2. Historia. Rządzący i rządzeni. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum
Poznać przeszłość 1. Historia. Ojczysty Panteon i ojczyste spory. Karty pracy ucznia dla liceum ogólnokształcącego i technikum
Poznać przeszłość. Wiek XX. Karty pracy ucznia do historii dla szkół ponadgimnazjalnych. Zakres podstawowy
Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
„Dobre chwile” – recenzje
Nowości z ostatniego tygodnia
Bestsellery
Zapowiedzi
Promocje
Wyprzedaż
Koszty dostawy
Regulamin zakupów
Regulamin kart podarunkowych
Rabat
Tematyka epidemii cholery była już wielokrotnie podejmowana tak przez lekarzy, jak i historyków medycyny. Mimo to nadal kryje w sobie wiele wątków i zagadnień, które czekają na pogłębione opracowanie. Niniejsza monografia pod wieloma względami wypełnia to zadanie. Skoncentrowano się w niej na terenach sześciu litewskich i białoruskich guberni, przez które w ciągu XIX wieku przeszły cztery pandemie cholery, zbierając tu potężne żniwo w postaci setek tysięcy ludzkich istnień. Przedstawienie statystycznej strony działania tej zaraźliwej choroby jest jednym z walorów książki. Autorka czyni nowe ustalenia w tym zakresie, koryguje dotychczasowe, pokazuje trudności, z jakimi borykała się podczas zbierania danych. Prezentuje, w jaki sposób w czasie epidemii tworzono system opieki nad zdrowiem publicznym, z jakich elementów się on składał, jak funkcjonował, jakie były jego niedostatki. Przedstawiono tu również mało w sumie znane kwestie działania kordonów sanitarno-wojskowych oraz kwarantann. Działania podejmowane przez rosyjskie władze w tej materii porównano z tymi, jakie przeprowadzano w tym czasie w innych krajach europejskich, a także na wspólnej, międzynarodowej arenie. Walorem publikacji, oprócz szerokiego tła i licznych opisanych zagadnień, jest też jej strona graficzna zamieszczone mapy, zdjęcia, plany, karykatury i aneksy. Praca nad książką trwała kilka lat i jak napisał w swojej recenzji prof. dr hab. Adam Szarszewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: „Jest to cenna i dobrze udokumentowana źródłowo monografia, wpisująca się w nurt badań interdyscyplinarnych szeroko rozumianego zdrowia publicznego nad zjawiskami choroby w jej wymiarze populacyjnym. Autorka przedstawia zarówno rozwój koncepcji pochodzenia cholery, przebieg poszczególnych pandemii, statystykę zachorowań i zgonów, jak i podejmowane działania przeciwepidemiczne, wynikające z rozmaitych poglądów etiologicznych choroby na przykładzie północno-zachodnich guberni Cesarstwa Rosyjskiego w XIX wieku. Koncepcja rozprawy jest spójna i została konsekwentnie zrealizowana. Stanowi przykład klasycznej monografii historycznej, ujmującej badane zagadnienie całościowo, w oparciu o dane szczegółowe.”
Książka ta łączy w sobie dwa spotkania konferencyjne Tadeusz Kościuszko wobec wyzwań epoki. Dokonania tło historyczne - dziedzictwo (Gdańsk, 2016) oraz Sixth World Congress on Polish Studies (Kraków, 2017), których tematyka oscylowała wokół wybitnych postaci - bohaterów narodowych, uczestników walk powstańczych i wojennych. Podzielona jest na dwie części. Pierwsza poświęcona jest Tadeuszowi Kościuszce wybitnemu polskiemu wodzowi insurekcji 1794 roku. Autorzy przedstawiają tu zarówno samego wodza, jego życie publiczne i prywatne, militarne dokonania, ale i uwarunkowania historyczne epoki oraz dziedzictwo jakie po nim dziś pozostało nie tylko w Polsce, ale również na ziemiach dawnego Księstwa Litewskiego i Ameryki Północnej. Część druga poświęcona jest pierwszej połowie XX wieku, kiedy to najpierw starano się wywalczyć niepodległość, ale i na nowo ukształtować polską, nową rzeczywistość. Z całą pewnością wielkie zasługi dla tych idei oddali Józef Piłsudski i szereg innych postaci z życia tak polityki, jak szeroko pojętej kultury. Publikacje oparte są o nowe, rzadko lub w ogóle nie wykorzystywane materiały źródłowe, wzbogacone są szeregiem interesujących zdjęć oraz nowymi ocenami wydarzeń poczynionymi przez polskich, amerykańskich i rosyjskich naukowców.
„Dziś i jutro” to podręcznik do wiedzy o społeczeństwie dla szkoły podstawowej, który w przystępnej formie przedstawia informacje dotyczące zagadnień społecznych, ustroju Rzeczypospolitej, samorządu terytorialnego, praw człowieka i spraw międzynarodowych. Wzbudza zainteresowanie przedmiotem dzięki atrakcyjnym rozwiązaniom graficznym oraz dużej liczbie infografik i schematów. Kształtuje aktywną postawę obywatelską poprzez różnorodne ćwiczenia zamieszczone po każdym temacie. Rozwija umiejętność pracy ze źródłami za pomocą ćwiczeń, testów oraz elementu Fakty i opinie. Ułatwia samodzielne powtarzanie wiadomości dzięki Podsumowaniom po każdym rozdziale.
Zeszyt ćwiczeń Wczoraj i dziś do historii dla 7 klasy szkoły podstawowej pomaga utrwalać wiedzę i kształcić umiejętności historyczne. Ponadto: • Zachęca do wykonywania kolejnych zadań za pomocą ćwiczeń „Na dobry początek”. • Wzbudza zainteresowanie przedmiotem poprzez zadania do „Tajemnic sprzed wieków”. • Umożliwia zapoznanie się z dodatkowymi ćwiczeniami i samouczkami dzięki kodom QR zamieszczonym w publikacji.
Autorzy zaprezentowali w swojej monografii wyniki badań poświęconych fenomenowi homoseksualizmu Przeanalizowali dwa obszary funkcjonowania osób homoseksualnych: indywidualny – dotyczący ich charakterystyki psychologicznej i relacyjny – poświęcony intymnym związkom emocjonalnym, jakie te osoby tworzą, a także pokazujący ich w roli rodziców.
Przedstawiamy podręcznik do historii i społeczeństwa dla szkół ponadgimnazjalnych, który w sposób chronologiczny, a jednocześnie w nowoczesnej formie przedstawia zmiany relacji między władzą a społeczeństwem na przestrzeni wieków: • pokazuje też, jak rozwijała się idea obywatelstwa w różnych ustrojach politycznych oraz systemach władzy, • pozwala na rozpoznawanie wydarzeń i procesów historycznych poprzez atrakcyjne wizualnie infografiki oraz ciekawe zdjęcia i ilustracje, • rozbudza zainteresowanie przedmiotem za pomocą odpowiednio dobranych materiałów źródłowych i nawiązań do współczesności, • kształci umiejętności historyczne, takie jak praca z tekstem źródłowym, mapą czy danymi statystycznymi, dzięki wykorzystaniu wielu rodzajów źródeł i dołączonym do nich zadaniom, • pomaga w przypomnieniu najważniejszych treści z podstawowego kursu historii za pomocą elementu „Przypomnij sobie”, • ułatwia przygotowanie do sprawdzianów dzięki „Podsumowaniom”. Numer dopuszczenia: 659/2/2014
Zeszyt ćwiczeń „Śladami przeszłości” 3 jest ściśle skorelowany z podręcznikiem. Zawiera wiele różnorodnych zadań, umożliwiających wykształcenie przez ucznia najważniejszych umiejętności z historii wymaganych przez nową podstawę programową, takich jak analiza tekstów źródłowych, map oraz ilustracji. W każdym temacie umieszczono notatkę z lekcji do uzupełnienia oraz ćwiczenia, które utrwalają zdobytą wiedzę. W publikacji został umieszczony kod dostępu do portalu EduQrsor.
Karty pracy ucznia Ojczysty Panteon i ojczyste spory to zbiór różnorodnych ćwiczeń, które pozwalają na pogłębienie wiedzy z zakresu historii i społeczeństwa. Ponadto: • umożliwiają rozwijanie umiejętności pracy ze źródłami dzięki licznym zadaniom wyposażonym w teksty, mapy, materiał ilustracyjny i dane statystyczne, • pomagają utrwalić omawiane na lekcji informacje dzięki skorelowaniu z podręcznikiem, • pozwalają rozwijać wiedzę humanistyczną za pomocą różnorodnych i inspirujących ćwiczeń.
Karty pracy ucznia to publikacja adresowana do uczniów kształcących się w zakresie podstawowym. Zawiera zestawy różnorodnych zadań ściśle skorelowanych z podręcznikiem, które pomagają w kształceniu umiejętności uczniów takich jak praca z mapą, z tekstem źródłowym.