Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
„Dobre chwile” – recenzje
Nowości z ostatniego tygodnia
Bestsellery
Zapowiedzi
Promocje
Wyprzedaż
Koszty dostawy
Regulamin zakupów
Regulamin kart podarunkowych
Rabat
Kolejne wydanie znanego komentarza autorstwa wybitnych prawników praktyków zostało napisane z myślą o wszystkich, którzy poszukują merytorycznych wskazówek przy rozwiązywaniu konkretnych problemów prawnych. W publikacji główny nacisk położono na zagadnienia sporne przy stosowaniu przepisów Kodeksu postępowania karnego – celem autorów było, by komentarz nie kończył się tam, gdzie zaczynają się problemy. W szóstym wydaniu książki wyjaśniono przepisy nowe lub zmienione w wyniku nowelizacji przeprowadzonych w latach 2020–2021, przedstawiając ich interpretację także pod kątem projektowanej funkcjonalności. Wprowadzone zmiany dotyczą m.in.: • gwarancji procesowych wobec pokrzywdzonego, w tym domniemania jego małoletniości oraz obowiązku zebrania informacji o pokrzywdzonym i odebrania od niego oświadczenia związanego ze stosowaniem środków ochrony i bezpieczeństwa, • prowadzenia posiedzenia w przedmiocie tymczasowego aresztowania oraz rozprawy w formie zdalnej, • orzekania kary łącznej, • poręczenia majątkowego, którego przedmiot nie może pochodzić z przysporzenia, • posiedzenia wstępnego, • ścigania sprawców przestępstw związanych z wykorzystaniem danych informatycznych, • stosowania listu żelaznego. Autorzy wykorzystali dotychczasowy dorobek piśmiennictwa prawniczego, w tym wypowiedzi odnoszące się do nowych i starych przepisów, omówili poglądy doktryny, a także stanowisko jej przedstawicieli w kwestiach spornych. Zebrali również dorobek judykatury, szczególnie pod względem jego aktualności na gruncie nowych oraz zmienionych przepisów. Powołali orzeczenia najistotniejsze, zwłaszcza o charakterze precedensowym, gdy przedstawiony pogląd ma znaczenie dla praktyki.
Polskie postępowanie karne to znany i ceniony od lat podręcznik autorstwa wybitnych procesualistów Tomasza Grzegorczyka i Janusza Tylmana. Jubileuszowe 10. wydanie zostało zaktualizowane i uzupełnione przez zespół pracowników Katedry Postępowania Karnego i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Podręcznik stanowi kompendium wiedzy o postępowaniu karnym. Zaprezentowano w nim dorobek nauki prawa karnego procesowego oraz propozycje rozstrzygnięcia kwestii spornych w doktrynie i judykaturze, co może być pomocne w praktyce stosowania prawa. Stan prawny, uwzględniający najnowsze zmiany legislacyjne, został uzupełniony orzecznictwem Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych oraz Trybunału Konstytucyjnego, a także literaturą przedmiotu. Podręcznik jest przeznaczony przede wszystkim dla studentów prawa, będzie on przydatny również aplikantom sądowym, prokuratorskim, adwokackim i radcowskim, a ponadto praktykom.
Książka zawiera orzeczenia Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych dotyczące Kodeksu postępowania karnego wydane po dniu jego wejścia w życie, tj. 1 września 1998 r., które zostały ułożone zgodnie z systematyką Kodeksu.Ogromna liczba orzeczeń dostępnych w elektronicznych zbiorach powoduje, że często trudno odnaleźć te najistotniejsze. Dlatego ważne jest kryterium ich wyboru i odpowiednia selekcja. W książce zastosowano kryterium merytoryczne, więc wybrano te orzeczenia, które są istotne dla normowanej kwestii i stanowią pierwotne źródło interpretacji przepisu. Z reguły zawierają one najszerszą argumentację, która może być powielana i rozwijana. Tezy zostały ułożone w porządku chronologicznym.Treść przywołanych tez została zaczerpnięta in extenso ze zbioru urzędowego orzecznictwa Sądu Najwyższego Izby Karnej, ze zbioru orzecznictwa SIP LEX. Niekiedy orzeczenia te przywołano jako sformułowany przez Autorów wybrany fragment uzasadnienia, który najpełniej oddaje istotę problemu prawnego stanowiącego przedmiot rozstrzygnięcia. W celu łatwiejszego odnalezienia orzeczeń odnoszących się do określonego zagadnienia prawnego dokonano tematycznego ich podziału i oddzielono tytulikami naprowadzającymi na poszukiwane zagadnienie. Dodatkowo piktogramami oznaczono orzeczenia merytorycznie najistotniejsze. Publikacja jest przeznaczona przede wszystkim dla praktyków - sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych oraz aplikantów tych zawodów prawniczych.
W publikacji przedstawiono szczegółową analizę przepisów regulujących postępowanie odwoławcze. Książka zawiera wiele praktycznych uwag na temat sposobu rozumienia oraz stosowania omawianych przepisów. Szczególny nacisk został położony na zagadnienia dotyczące środka odwoławczego, a zwłaszcza apelacji. Autor wskazuje i omawia poszczególne elementy budowy środka odwoławczego, przedstawia metodykę stawiania zarzutów odwoławczych oraz podaje przykłady i wzory formułowania zarzutów na podstawie każdej z podstaw odwoławczych z art. 438 k.p.k. W publikacji szczegółowo zaprezentowano także przebieg postępowania odwoławczego, a zwłaszcza rozprawy apelacyjnej. Publikacja podzielona jest na dwie części. Pierwsza zawiera klasyczny komentarz do wybranych artykułów Kodeksu postępowania karnego opatrzony dodatkowo wyborem orzecznictwa (ze wskazaniem linii orzeczniczych i orzeczeń odmiennych) i wskazaniem przepisów powiązanych. W drugiej umieszczono suplement zawierający wzory apelacji uwzględniające poszczególne podstawy odwoławcze, w tym w sprawach o wykroczenia i w sprawach karnych skarbowych. Książka zawiera również schematy ułatwiające Czytelnikowi poruszanie się po postępowaniu odwoławczym. Nowe wydanie zawiera obszerną analizę zmienionych lub nowych przepisów postępowania odwoławczego wprowadzonych w wyniku nowelizacji w latach 2019-2021, m.in. na mocy ustaw: z 20.04.2021 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1023), z 19.06.2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz uproszczonym postępowaniem o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. poz. 1086). Publikacja będzie przydatna praktykom: sędziom, prokuratorom, adwokatom i radcom prawnym, a także aplikantom poszukującym pomocy przy rozwiązywaniu kazusów z postępowania odwoławczego.
Metodyka oznacza zbiór zasad i sposobów dotyczących wykonywania jakiejś pracy i realizacji określonych celów. Niniejsza książka ma więc za zadanie przedstawienie zagadnień procesowych związanych z pracą sędziego w sprawach o wykroczenia. Przyjęte przez ustawodawcę rozwiązanie polegające na zachowaniu odrębnego aktu prawnego regulującego procedurę wykroczeniową z jednoczesnym umieszczeniem przepisów odsyłających do odpowiedniego stosowania przepisów kodeksu postępowania karnego rodzi liczne problemy interpretacyjne. Zważywszy, że odesłania dotyczą przepisów zawartych w ponad 250 artykułach kodeksu postępowania karnego, zaś kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia składa się jedynie ze 119 artykułów, przy czym część z nich dotyczy pozasądowych czynności wyjaśniających i postępowania mandatowego, to w postępowaniu sądowym w sprawach o wykroczenia znajdują w większości zastosowanie przepisy kodeksu postępowania karnego.
Czynności procesowe obrońcy i pełnomocnika w sprawach karnych to publikacja przygotowana z myślą o praktykach adwokatach i radcach prawnych występujących przed sądem w sprawach karnych, a także aplikantach adwokackich i radcowskich.Książka przedstawia czynności procesowe obrońcy i pełnomocnika w ujęciu praktycznym według kolejności ich podejmowania. Stanowi swego rodzaju przewodnik po tekście kodeksu, objaśniając poszczególne instytucje procesowe z perspektywy działalności procesowej obrońcy i pełnomocnika. Zawiera także wskazówki przydatne przy sporządzaniu pism procesowych i występowaniu przed organami postępowania karnego. Ponadto w publikacji, w szerokim zakresie, cytowane są i objaśniane orzeczenia Sądu Najwyższego.Szóste wydanie znanej publikacji uwzględnia dużą nowelizację Kodeksu postępowania karnego obowiązującą od 5.10.2019 r. Wprowadza ona istotne zmiany w procedurze karnej, które zostały w tym wydaniu książki uwzględnione i omówione ze szczególnym wskazaniem tych, które związane są z czynnościami podejmowanymi przez obrońcę lub pełnomocnika.W związku z tym dodano m.in. nowe fragmenty dotyczące:ograniczenia udziału stron i ich przedstawicieli procesowych w posiedzeniu oraz rozprawie,prekluzji dowodowej,modyfikacji względnych przyczyn odwoławczych i ograniczenia zarzutów odwoławczych w apelacji,formułowania zarzutów odwoławczych w oparciu o formularz uzasadnienia wyroku sądu pierwszej instancji,uzupełnienia apelacji w związku z uzupełnieniem uzasadnienia wyroku.Omówiono także przepisy dotyczące zasad sporządzania zażalenia, apelacji i jej uzupełnienia, kasacji, skargi, subsydiarnego i prywatnego aktu oskarżenia. Ponadto zamieszczono wzory takich pism.W najnowszym wydaniu szczególną uwagę zwrócono również na ostatnie zmiany wprowadzone do Kodeksu postępowania karnego, powstałe w konsekwencji epidemii koronawirusa, czyli tzw.: tarcze antykryzysowe 1.0 oraz 4.0.
Publikacja podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich zawiera klasyczny komentarz do wybranych artykułów Kodeksu postępowania karnego, opatrzony dodatkowo wyborem orzecznictwa (ze wskazaniem linii orzeczniczych i orzeczeń odmiennych) i informacją o przepisach powiązanych. W drugiej natomiast umieszczono suplement zawierający wzory apelacji uwzględniające poszczególne podstawy odwoławcze, w tym w sprawach o wykroczenia i w sprawach karnych skarbowych. W opracowaniu znajdują się również schematy ułatwiające poruszanie się po postępowaniu odwoławczym.Książka przedstawia kompleksową analizę przepisów regulujących postępowanie odwoławcze, ze szczególnym naciskiem na wyjaśnienie kwestii budowy środka odwoławczego (apelacja, zażalenie) i wymogów co do jego treści. Zawiera praktyczne wskazówki dotyczące analizy wyroku i jego uzasadnienia pod kątem uchybień procesowych mogących stanowić podstawę zarzutu odwoławczego. Odnosi się także do kwestii stawiania tzw. zarzutów mieszanych oraz zarzutów alternatywnych oraz formułowania wniosku odwoławczego z perspektywy uprawnień sądu odwoławczego do merytorycznego orzekania i ograniczenia kasatoryjnego orzekania tylko do przypadków wskazanych w ustawie.Do każdego komentowanego przepisu przywołano aktualne orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz sądów apelacyjnych. Wyboru orzeczeń dokonano ze względu na ich znaczenie i przydatność dla praktyki.W piątym wydaniu dokonano szczegółowej analizy zmian wprowadzonych przez nowelizację z 19.07.2019 r. w zakresie postępowania odwoławczego. Dodano m.in. nowe fragmenty dotyczące podstaw odwoławczych z art. 438 k.p.k. oraz podrozdział zatytułowany Metodyka stawiania zarzutów odwoławczych, a także nowe wzory odnoszące się do stawiania zarzutów odwoławczych wraz z przykładami ich zastosowania.
MERITUM Postępowanie karne to kompleksowe opracowanie skomplikowanej normatywnie i podlegającej częstym zmianom materii dotyczącej procedury karnej. Podobnie jak wszystkie publikacje tej serii wydawniczej ? ma charakter wybitnie praktyczny. Konstrukcja opracowania odzwierciedla układ materii w Kodeksie postępowania karnego. Sposób jej ujęcia umożliwia Czytelnikowi wygodne korzystanie, zawiera bowiem liczne przykłady, schematy, tabele, a materiał jest podzielony na stosunkowo niewielkie fragmenty opisujące poszczególne instytucje. System numerów bocznych, do którego odwołują się hasła szczegółowego indeksu rzeczowego, również pomaga w szybkim odnajdywaniu interesujących Czytelnika zagadnień. Wprawdzie publikacja nie koncentruje się na dyskusjach doktrynalnych, to jednak w sytuacjach szczególnych przedstawiane są opinie i stanowiska doktryny, a zwłaszcza judykatury w danej kwestii. Całość jest bogato ilustrowana orzecznictwem. Publikacja jest dziełem wybitnych prawników praktyków, stąd też pragmatyczne ujęcie tematyki, którą niejednokrotnie widzimy przez pryzmat zawodowych doświadczeń Autorów na sali sądowej. Książka uwzględnia najnowszą, obszerną i w konsekwencjach daleko idącą nowelizację procedury karnej, uchwaloną przez Sejm 19 lipca 2019 r. Nowela ta przewiduje m.in.: - odformalizowanie procedur (ale nie na korzyść oskarżonego); - ograniczenie procedury przesłuchania (w sytuacjach, gdy np. sprawa dotyczy kilkuset osób ? przy piramidach finansowych czy oszustwach internetowych); - wyeliminowanie konieczności wymienienia na rozprawie lub odczytywania przez sąd wszystkich dokumentów (będących materiałem dowodowym); - sporządzanie uzasadnień wyroków na specjalnym formularzu wedle ściśle określonych zasad; - możliwość uwzględnienia kasacji w całości na posiedzeniu bez udziału stron ? w razie jej oczywistej zasadności; - kontrowersyjny zapis art. 378a k.p.k. o możliwości prowadzenia postępowania przez sąd pod nieobecność obrońcy i oskarżonego na rozprawie, nawet mimo należytego usprawiedliwienia ich nieobecności.
Czynności procesowe obrońcy i pełnomocnika w sprawach karnych to publikacja przygotowana z myślą o praktykach – adwokatach i radcach prawnych występujących przed sądem w sprawach karnych, a także aplikantach adwokackich i radcowskich. Piąte wydanie znanej publikacji uwzględnia nowelizację Kodeksu postępowania karnego obowiązującą od 15.04.2016 r., która modyfikuje model postępowania karnego w kierunku przywrócenia szerszego zakresu inkwizycyjności postępowania sądowego. Powoduje ona znaczne odejście od obowiązującej od 1.07.2015 r. reformy procedury karnej zwiększającej kontradyktoryjność, w szczególności przywraca dotychczasowe reguły przeprowadzania dowodów. W publikacji uwzględniono także zmiany wprowadzone do procedury karnej po tych nowelizacjach, m.in. dotyczące quasi-stron procesu karnego, czyli podmiotu zobowiązanego i właściciela przedsiębiorstwa zagrożonego przepadkiem. Książka przedstawia czynności procesowe obrońcy i pełnomocnika w ujęciu praktycznym – według kolejności ich podejmowania. Stanowi swego rodzaju przewodnik po tekście kodeksu, objaśniając poszczególne instytucje procesowe z perspektywy działalności procesowej obrońcy i pełnomocnika. Zawiera także wskazówki przydatne przy sporządzaniu pism procesowych i występowaniu przed organami postępowania karnego. W opracowaniu szczególną uwagę zwrócono na czynności w postępowaniu przygotowawczym i przed sądem pierwszej instancji, jak również związane z zaskarżeniem orzeczeń, w tym z wniesieniem apelacji i kasacji oraz wniosku o wznowienie postępowania i skargi na wyrok sądu odwoławczego. Omówiono przepisy dotyczące zasad sporządzania zażalenia, apelacji, kasacji, skargi, subsydiarnego i prywatnego aktu oskarżenia. Ponadto zamieszczono wzory takich pism. W publikacji w szerokim zakresie cytowane są i objaśniane orzeczenia Sądu Najwyższego.