A Sunday Times Book of the Year From the author of the international bestseller How to Teach Quantum Physics to Your Dog Exciting physics doesn t just show up in billion-dollar experiments like the Large Hadron Collider or in extreme astrophysical environments like black holes. It s to be found all around us, just beneath the surface of our normal everyday lives. An ordinary morning routine depends on some of the weirdest phenomena ever discovered. Did you know for instance that even the humble alarm clock holds secrets about quantum mechanics or that classical physics couldn t explain why your toaster s heating element glows orange? Or that the sensor your phone uses to take pictures of your kids or cats is, at a fundamental level, quantum mechanical, relying as it does on the particle nature of light? In Breakfast with Einstein, Chad Orzel elevates the everyday by showing the wonder and amazement that can be found in even the simplest activities. Quantum physics is one of the great intellectual triumphs of human civilisation, and it s all around us, everyday if you just know where to look.
Kot Schrödingera, który jest jednocześnie żywy i martwy, splątanie kwantowe, nazwane przez Einsteina upiornym działaniem na odległość, Bóg grający w kości z Wszechświatem – czy te obrazowe porównania opisują jedynie egzotyczną rzeczywistość kwantową, z którą mogą obcować wyłącznie fizycy? Nic podobnego! Działanie mechaniki kwantowej możemy obserwować w naszym otoczeniu, ponieważ cały otaczający nas świat jest przesiąknięty dziwnymi i abstrakcyjnymi zjawiskami kwantowymi. Nawet najzwyczajniejsze w świecie czynności, takie jak przygotowanie śniadania czy pisanie na komputerze, są z gruntu kwantowe! Procesy chemiczne związane z rozchodzeniem się aromatu porannej kawy albo fakt, że parówki nie przelatują przez stół, lecz pozostają na nim wraz z talerzem, można wyjaśnić tylko przez niezwykłe własności statystyczne kwantowych spinów. Nie można pojąć działania układów półprzewodnikowych w komputerach bez zrozumienia zjawiska kwantowej superpozycji - podobnej do tej, z jaką mamy do czynienia w przypadku nieszczęsnego kota-zombie wymyślonego przez Schrödingera. Książka Śniadanie z Einsteinem pokazuje, gdzie i jak należy patrzeć i o co pytać, by odkryć mechanikę kwantową w naszej codzienności. Chad Orzel jest profesorem na Wydziale Fizyki i Astronomii w Union College. Specjalizuje się w fizyce atomu, cząsteczki i ciała stałego. Autor niezwykłych książek, w których w sposób przystępny i zabawny wyjaśnia zawiłości współczesnej fizyki: Jak nauczyć fizyki swojego psa i Jak nauczyć teorii względności swojego psa.
Chcesz zrozumieć teorię względności? Spójrz na świat oczami psa! Czy teoria względności może być pomocna podczas ścigania wiewiórek? Czy uciekający zając staje się krótszy, a dla uganiającego się za nim psa czas zwalnia swój bieg? Dlaczego właściwie psy nie mogą poruszać się prędzej niż światło? I co takiego stanie się z kotem, który przez przypadek wpadnie do czarnej dziury? Te z pozoru dziwne pytania mają głębokie uzasadnienie. Jest nim teoria względności. Zła wiadomość jest taka, że wyjaśnienie tej teorii przekracza możliwości większości ludzi, nie mówiąc o psach. Dobra wiadomość – żeby ułatwić sobie życie, wystarczy spojrzeć na świat oczami psa. Każdy właściciel czworonoga wie, że psy zupełnie inaczej postrzegają świat. Zdaniem psa, każda chwila powinna być porą obiadową! Jeśli nauczymy się myśleć jak nasi czworonożni przyjaciele, świat stanie się dla nas niewyczerpanym źródłem dziwnych i nieoczekiwanych zjawisk, a współczesna fizyka przestanie być onieśmielająco trudna. Być może Emmy jest mądrym psem, ale nie ma wątpliwości, że jej właściciel również ma nieprzeciętny talent do wyjaśniania trudnych zagadnień. Chad Orzel proponuje nam wszechstronne, pouczające i niezwykle przystępne ujęcie szczególnej i ogólnej teorii względności, które skrzy się humorem. Bez wątpienia jest to najzabawniejsze potraktowanie tej tematyki, jakie miałem przyjemność przeczytać. – Steve Nadis, współautor książki Geometria teorii strun Chad Orzel – profesor na Wydziale Fizyki i Astronomii w Union College. Specjalizuje się w fizyce atomu, cząsteczki i ciała stałego. Autor książek, w których w sposób przystępny i zabawny wyjaśnia zawiłości współczesnej fizyki.
Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
Sprzedaż hurtowa
„Dobre chwile” – recenzje
Nowości z ostatniego tygodnia
Bestsellery
Zapowiedzi
Promocje
Wyprzedaż
Koszty dostawy
Regulamin zakupów
Regulamin kart podarunkowych
Rabat