Ta publikacja to siódma książka cyklu obejmującego całość materiału z biologii przedstawionego w formie zagadnień, zadań i odpowiedzi z komentarzem. Materiał jest ujęty w krótkie rozdziały. Po każdym rozdziale są zadania sprawdzające zrozumienie jego treści (w sumie 251 zadań). Testy umożliwiają sprawdzenie wiedzy. Liczne rysunki, schematy i tabele ułatwiają przyswojenie wiadomości. Do wszystkich zadań są odpowiedzi z komentarzem. W publikacji znajduje się też indeks i słownik ważniejszych terminów.
Nauka o różnorodności życia nosi nazwę systematyki. Jej zadaniem jest prezentacja uporządkowanego opisu różnorodności organizmów, czyli ich klasyfikacja. Podstawowe kryteria klasyfikacji organizmów przedstawiono w rozdziale pierwszym. Aby uświadomić sobie różnorodność życia na Ziemi, należy poznać budowę i funkcje życiowe najprostszych, bezkomórkowych form – wirusów, bakterii – organizmów prokariotycznych oraz glonów, określanych mianem protistów roślinnych. Dominujące miejsce w świecie roślin zajmują rośliny lądowe, określane też jako rośliny telomowe. Budowę i czynności życiowe tej grupy roślin przedstawiono w kontekście ich przystosowań do życia w danym środowisku. Ostatni rozdział poświęcono grzybom. Stanowią one jedną z bardzo starych ewolucyjnie linii rozwojowych, charakteryzującą się wieloma cechami odróżniającymi je od innych grup organizmów. Zgodnie ze stosowanym w poprzednich pozycjach układem treści – po każdym rozdziale zamieszczono zadania sprawdzające. Pomagają one lepiej zrozumieć wiedzę z tego zakresu oraz prawidłowo interpretować zależności pomiędzy organizmem a środowiskiem. Odpowiedzi opatrzone komentarzem umożliwiają korektę ewentualnej nieprawidłowej interpretacji faktów w danym zakresie.
Czwarta książka cyklu obejmującego całość materiału z biologii przedstawionego w formie zagadnień, zadań i odpowiedzi z komentarzem, materiał ujęty w krótkie rozdziały, po każdym rozdziale zadania sprawdzające zrozumienie jego treści (w sumie 330 zadań) zagadnienia przedstawione w kolejności: układ nerwowy, układ dokrewny, rytmy biologiczne, odżywianie i trawienie, wymiana gazowa, krążenie i funkcje krwi, odporność organizmów, metabolizm i termoregulacja, czynny i bierny aparat ruchu, osmoregulacja i wydalanie, rozmnażanie i rozwój 3 testy umożliwiające sprawdzenie swojej wiedzy liczne rysunki, schematy i tabele ułatwiające przyswojenie wiadomości, odpowiedzi z komentarzem do wszystkich zadań, słownik ważniejszych terminów i indeks.
„Prezentowana publikacja to pierwsza część zbioru zadań maturalnych, obejmującego treści w zakresie podstawowym i rozszerzonym. Zamieszczone w nim zadania pozawalają na usystematyzowanie i sprawdzenie wiedzy z następujących działów: • struktury i składu chemicznego komórki, • metabolizmu komórkowego, • fizjologii zwierząt z elementami fizjologii człowieka, • genetyki i biologii stosowanej. Każdy dział, oprócz zadań szczegółowych, zawiera podsumowanie w postaci zadań zbiorczych” (redakcja).
• druga część zbioru zadań maturalnych, obejmującego treści w zakresie podstawowym i rozszerzonym • zamieszczone zadania pozwalają na usystematyzowanie i sprawdzenie wiedzy z następujących działów: wirusy, bakterie, rośliny i grzyby, fizjologia roślin, bezkręgowce, strunowce, ewolucja organizmów, ekologia, biogeografia, środowisko • każdy dział, oprócz zadań szczegółowych, zawiera podsumowanie w postaci zadań zbiorczych • do wszystkich zadań podano odpowiedzi
Przedstawiona publikacja pozwala na pogłębienie znajomości metodyki badań biologicznych. Umożliwia ona ćwiczenie umiejętności dokumentowania obserwacji i doświadczeń, stawiania hipotez i formułowania problemów badawczych oraz wniosków z przeprowadzonych obserwacji i doświadczeń.W publikacji wykorzystano materiał z różnych źródeł, m. in. materiały egzaminacyjne z biologii z lat 2002-2015 oraz zadania własne. Zadania zostały dostosowane do obowiązujących wymagań z zakresu metodyki badań bilogicznych.
Prezentowana książka zawiera zestaw głównych zagadnień z genetyki – dziedziny biologii cechującej się najbardziej dynamicznym rozwojem. Układ treści prezentowany w książce jest zgodny z układem treści w poprzednich publikacjach z tego cyklu. Po każdym rozdziale są zamieszczone zadania sprawdzające, stanowiące często przykłady zadań maturalnych.
Ekologia z biogeografią i ochroną środowiska jest próbą syntetycznego ujęcia zagadnień z zakresu ekologii, biogeografii i ochrony środowiska. Materiał został ujęty w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić uczenie się. Zwięzły i logiczny sposób przedstawiania treści pozwala na stosunkowo łatwe zrozumienie i przyswajanie wiadomości. Po każdym rozdziale zamieszczono zadania, których celem jest ćwiczenie umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów. Odpowiedzi z komentarzem korygują ewentualne niedociągnięcia w interpretacji określonych zagadnień.
Książka Biologia. Zbiór ćwiczeń przeznaczona jest przede wszystkim dla licealistów zamierzających zdawać biologię na maturze. Mogą z niej również korzystać uczniowie, którzy chcą powtórzyć materiał przerabiany w szkole. W Części I – Pakiety – przedstawiono 33 pakiety zadań, które zostały opracowane przez Barbarę Bukałę, doświadczonego pedagoga, nauczycielkę 134 finalistów i 41 laureatów Olimpiady Biologicznej, a także reprezentantów Polski na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej. Rozwiązując zadania, licealista formułuje hipotezy, analizuje i interpretuje wyniki obserwacji oraz doświadczeń odkrywa zależności między budową a funkcją układów i narządów w organizmach, postrzega funkcjonowanie organizmu jako integralnej całości. Część II – Testy – zawiera kompleksowo i wszechstronnie opracowane zestawy zadań testowych z biologii. Testy jako narzędzie sprawdzania i oceniania osiągnięć uczniów są powszechnie stosowane, przede wszystkim podczas egzaminów maturalnych i wstępnych na wyższe uczelnie. Rozwiązywanie testów to ćwiczenie niezwykle pożyteczne z dwóch względów: po pierwsze, pozwala nabyć umiejętność posługiwania się nimi, po drugie zaś jest bardzo dobrym sposobem sprawdzenia powtarzanego materiału.
Trzecia książka cyklu obejmującego całość materiału z biologii przedstawionego w formie zagadnień, zadań i odpowiedzi z komentarzem. Zagadnienia zaprezentowane w kolejności: podstawy bioenergetyki, enzymy, uniwersalne zasady funkcjonowania szlaków metabolicznych, procesy metaboliczne dostarczające energię komórce, biosynteza substancji potrzebnych komórce, usuwanie produktów odpadowych metabolizmu komórkowego, profile metaboliczne wybranych tkanek i narządów, metabolizm komórek roślinnych przekazywanie i odbiór sygnałów w komórce, zjawisko ruchu w komórkach materiał ujęty w krótkie rozdziały – do każdego z nich zamieszczono zadania, pozwalające na utrwalenie wiadomości, 6 testów pozwalających sprawdzić swoją wiedzę, liczne rysunki, schematy i tabele ułatwiające przyswojenie wiadomości, odpowiedzi z komentarzem do wszystkich zadań, słownik ważniejszych terminów i indeks ułatwiający korzystanie z książki.
Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
Sprzedaż hurtowa
Bonito na Allegro
„Dobre chwile” – recenzje