Podczas całego okresu ciąży matka powinna czuwać i ochraniać dziecko i świadomie stwarzać wokół niego atmosferę czystości i światła, aby pracować we współpracy z duszą, która ma się wcielić. Nawet jeśli nie może widzieć tej duszy, może przynajmniej z nią rozmawiać, zwracać się do niej w modlitwie i mówić: "Pomogę ci, dostarczę najlepszych materiałów, ale ty także staraj się przynieść mojemu dziecku przymioty i cnoty, aby stało się wspaniałą istotą, artystą, filozofem lub świętym." W chwili gdy matka z całą swoją miłością wypowiada te słowa tak potężne i magiczne, emanują z niej pewne cząsteczki i duch dziecka, który ma się wcielić przejmuje je jako materiały dla zbudowania swoich różnych ciał. Samo dziecko nic nie posiada, otrzymuje ono wszystkie materiały od swojej matki. Dlatego powinna ona być tego świadoma i poprzez swoje myśli i uczucia dostarczać mu tylko cząsteczek najbardziej śćwietlistych i najczystszych. Omraam Mikhael Aivanhov
Aby odpowiedzieć na potrzebę posiadania metod, którą tak odczuwamy w życiu duchowym, zostały zebrane w tym tomie pewne proste i skuteczne ćwiczenia, jakie Omraam Michael Aivanhov wskazał w trakcie swych wykładów. Niektóre dotyczą pewnych konkretnych aspektów życia codziennego, inne, pewnych działań czysto duchowych. Wszystkie te metody wyszły z tradycji inicjacyjnej, której pierwszym zadaniem jest nastanie tego, co Księgi nazywają ,,nowym niebem i nową ziemią", to znaczy zmianą w mentalności i w obyczajach.
"Wobec zbliżających się świąt Wielkanocnych nic nie powinno nas bardziej zajmować niż myślenie o odnowie, o regeneracji, ponieważ wraz ze zmartwychwstaniem Chrystusa świętujemy odrodzenie całej natury. To odrodzenie było celebrowane i nauczano o nim przed Jezusem, lecz światło wtajemniczenia zgubiło się i chrześcijanie nie wiedzą jak je mają rozumieć. W Wielkanoc powtarzają "Chrystus zmartwychwstał... Chrystus zmartwychwstał...". Tak, ale jeśli Chrystus zmartwychwstał oznacza to, że cała natura odradza i także ludzie powinni się odrodzić nie czekając na koniec czasów. Więc pewnego dnia każdy powinien w końcu powiedzieć tak jak Chrystus: "jestem zmartwychwstaniem i życiem". Omraam Mikhael Aivanhov
Przyzwyczajcie się do traktowania swego codziennego życia wraz z jego obowiązkami, ze zdarzeniami, które z sobą niesie i z ludźmi, z którymi trzeba obcować, albo których spotykacie - jako materii, którą należy przekształcać. Nie zadowalajcie się akceptowaniem tego, co Was napotyka. Nie przyjmujcie postawy biernej, lecz starajcie się tę materię ożywiać, dokładając starań, aby tchnąć w nią duszę i ducha. Bo prawdziwe życie duchowe polega na umiejętności włączania do każdego działania elementu siły napędowej, która potrafi je wznieść na wyższy poziom. Być może zapytacie: "A co z medytacją? Co z modlitwą...?" Oczywiście: właśnie modlitwa i medytacja pomogą Wam się otworzyć na to, co subtelniejsze i czystsze, a w rezultacie będziecie w stanie nadawać swym działaniom nowy wymiar. Omraam Mikhael Aivanhov Mistrz Omraam Mikhael Aivanhov (1900-1986), filozof i pedagog francuski, pochodzenia bułgarskiego, uczeń Petyra Dynowa (Beinsy Duno), przybył do Francji w 1937 roku. Już od pierwszego wejrzenia w jego dzieło, uderza wielostronność aspektów z jaką przedstawia najważniejsze zagadnienie: człowiek i jego doskonalenie się. Każdy poruszony przez niego temat jest traktowany niezmiennie pod kątem człowieka i jego możliwości lepszego samopoznania oraz lepszego kierowania własnym życiem.
Życie nie jest niczym innym jak bezustanną wymianą między wszechświatem i tym małym atomem, który każdy z nas reprezentuje gdzieś w przestrzeni. Życie kosmiczne wnika w człowieka, przenika go własnymi emanacjami i potem odsyła do wszechświata. Ponownie przyswaja to życie i znowu go odsyła. To ta nieustanna wymiana między człowiekiem i wszechświatem, nazywa się odżywianiem, nazywa się oddychaniem i nazywa się także miłością. Życie jest wymianą między dwoma światami i ten, u kogo nie ma wymiany, umiera. Trzeba wymieniać się z ziemią, żeby żyć na planie fizycznym; trzeba wymieniać się z woda, żeby żyć na planie astralnym, serca; trzeba wymieniać się z powietrzem, żeby żyć na planie mentalnym, intelektualnym; trzeba wymieniać się z ciepłem, światłem, żeby żyć w duszy i duchu. Pewnego dnia, w którym staniemy się świadomymi tej wymiany, zaczniemy odczuwać wszechświat jako niezmierzoną symfonię. (Omraam Mikhaël Aivanhov) Mistrz Omraam Mikhaël Aivanhov (1900-1986) - filozof i pedagog francuski pochodzenia bułgarskiego - kontynuuje dzieło swego bułgarskiego nauczyciela Petyra Dynowa (1864-1944) lekarza, teologa, kompozytora, wirtuoza skrzypiec i twórcy tańca paneurytmii. Obaj mistrzowie w wykładach i książkach zajmowali się miejscem i rolą człowieka we Wszechświecie, naturze i społeczeństwie oraz pojmowaniem kultury, etyki, psychologii, medycyny i muzyki jako tworzywa duchowego. Ich dzieła budują w ludziach nową świadomość, wnosząc do duszy współczesnego człowieka miłość, radość i światło.
Książka ta nie jest podręcznikiem dietetyki. Nie poruszono w niej kwestii diety, gdyż dla Omraama Mikhaëla Aivanhova najważniejszym jest jak jeść i jak traktować żywność, a nie co lub ile jeść. Czytelnik będzie być może zaskoczony oryginalnością myśli, która stara się wszystkimi środkami wyrwać akt jedzenia ze swojej codziennej banalności i zwrócić mu mistyczne znaczenie, jakie osiągnął podczas Ostatniej Wieczerzy. Nawet ktoś, komu obcy jest ten duchowy aspekt, zrozumie, iż dzięki swojemu sposobowi traktowania żywności, może lepiej zgłębić tajemnice relacji między człowiekiem a naturą. To natura daje człowiekowi pożywienie, jednakże człowiek, dzięki swojej myśli i swoim uczuciom, może czerpać z tej żywności najsubtelniejsze elementy, które przyczynią się do jego wszechstronnego rozwoju.
Większość mężczyzn i kobiet, którzy przygotowują się do roli ojców i matek, wyobraża sobie, że ich możliwości ograniczają się do fizycznego wykonania tego, co jest potrzebne; cała reszta: budowa dziecka, jego charakter, możliwości, walory, braki - zależą od przypadku, albo od woli Bożej, co do której nie mają zbyt sprecyzowanego pojęcia. Ponieważ słyszeli coś o prawach dziedziczenia, przypuszczają, że dziecko fizycznie i duchowo będzie podobne do swoich rodziców, do swoich dziadków, do wujka czy ciotki. Ale nie myślą, by mogli cokolwiek zrobić, ażeby pomóc lub przeszkodzić takiemu podobieństwu, ani też z góry wybrać, jakie to będzie dziecko. Otóż tutaj się mylą, bo rodzice mogą oddziaływać na dziecko, które ma zamiar wcielić się w ich rodzinie. Omraam Mikhael Aivanhov Mistrz Omraam Mikhael Aivanhov (1900-1986), filozof i pedagog francuski, pochodzenia bułgarskiego, uczeń Petyra Dynowa (Beinsy Duno), przybył do Francji w 1937 roku. Już od pierwszego wejrzenia w jego dzieło, uderza wielostronność aspektów z jaką przedstawia najważniejsze zagadnienie: człowiek i jego doskonalenie się. Każdy poruszony przez niego temat jest traktowany niezmiennie pod kątem człowieka i jego możliwości lepszego samopoznania oraz lepszego kierowania własnym życiem.
Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
Sprzedaż hurtowa
Bonito na Allegro
„Dobre chwile” – recenzje