Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
„Dobre chwile” – recenzje
Nowości z ostatniego tygodnia
Bestsellery
Zapowiedzi
Promocje
Wyprzedaż
Koszty dostawy
Regulamin zakupów
Regulamin kart podarunkowych
Rabat
Wydane w serii „Języki w Podróży” rozmówki mają ułatwić turyście porozumiewanie się po rosyjsku w podstawowym zakresie w typowych sytuacjach związanych z podróżą i pobytem za granicą. Pytania i zwroty oraz słownictwo niezbędne za granicą zawarto w 95 praktycznych tematach uszeregowanych w kolejności alfabetycznej. Na początku każdego z nich podane zostały podstawowe zwroty i pytania związane z danym zagadnieniem. Jeśli okaże się, że w znalezionym zwrocie czy pytaniu nie ma słowa potrzebnego w danej sytuacji, można je znaleźć w bogatym zestawie słówek i ich tłumaczeń powiązanych z danym tematem. Ponadto większość tematów uzupełniają obcojęzyczne zwroty, które polski turysta może za granicą usłyszeć (np. od lekarza czy kelnera) lub przeczytać (np. na ekranie bankomatu). Aby ułatwić posługiwanie się rozmówkami osobom bez przygotowania filologicznego, obce brzmienie poszczególnych głosek zostało wyrażone przez możliwie najbliższe w wymowie polskie głoski oddane przy użyciu liter polskiego alfabetu.
Siódmy zeszyt w serii „Beiträge zur allgemeinen und vergleichenden Sprachwissenschaft” przynosi m.in. artykuły: Jürgena Ehrenmüllera Wie viel steht „auf dem” oder „am” Spiel? Diatopische Markiertheit von konventionalisierten Spielphraseologismen am Beispiel des österreichischen Deutsch; Magdaleny Z. Feret Was markiert „jener”?; Marty Rogozińskiej Markierte Intonation im wissenschaftlichen Vortrag. Eine Fallstudie.
W szóstym zeszycie serii lingwistycznej redagowanej przez filologów germańskich z Uniwersytetu Wrocławskiego znalazły się m.in. artykuły: Magdaleny Feret Erwägungen zu Adjektiven und Quantoren in Nominalphrasenstrukturen, Ireneusza Gaworskiego Mehrfache syntaktisch gleiche Nachfeldbesetzung und ihre Funktionen – Ergebnisse einer diachronen Analyse religiöser Texte i Piotra A. Owsińskiego Frühneuhochdeutsche Neuerungen im Spiegel der Schreibung der Krakauer Stadtkanzle.
W książce zebrane zostały referaty zaprezentowane w czasie 24. międzynarodowej konferencji lingwistycznej w Karpaczu w dniach 16-18 września 2013 r. Wśród nich znalazły się teksty: Jana Pacholskiego Studienreisen als Methode der Literaturdidaktik. Reflexionen eines Praktikers, Karin Pittner Ebenen des Vergleichs von Arbeiten deutscher und polnischer Studierender, Rafała Szuberta Zur lexikalisch-semantischen Explikation des Personbegriffes.
Nagrania związane z realizowanym w minionym roku projektem ?In Front of Their Eyes? (w ramach projektu wystawienniczo-edukacyjnego ?Mediamorfozy? z okazji 65. rocznicy powstania Galerii Miejskiej ?Arsenał?) usłyszeć można na nowo wydanej płycie Adama Gołębiewskiego ?In Front of Their Eyes?. Adam Gołębiewski to perskusista, improwizator, muzykolog i socjolog, który na czterech utworach dźwiękowych zawarł nietypowy zapis działania artystycznego na skonstruowanym przez siebie instrumencie umożliwiającym binauralny odbiór dźwięku. Na sam projekt artystyczny złożyła się instalacja dźwiękowa na system binauralny i wykonawcę (realizatora) oraz warsztaty na eksperymentach dźwiękowych. Dźwiękowość trójwymiarowa to rzadko używana technika dostarczająca słuchaczowi ?anatomicznie precyzyjny? obraz dźwiękowy za pośrednictwem fantomu głowy ludzkiej z wbudowanymi w miejscach uszu mikrofonami. Drugim elementem jest pojedynczy orkiestrowy bęben (tom-tom), na którym artysta zastosował rozszerzone techniki instrumentalne. Fantom głowy był umieszczony wewnątrz bębna, a odbierany przez niego dźwięk dalej został przekazany do systemu słuchawkowego dostępnego dla uczestników. Dzięki temu, wrażenia dźwiękowe odbierane przez uczestnika sytuacji są niemalże takie, jak gdyby znajdował się wewnątrz instrumentu. Założeniem pracy Adama Gołębiewskiego jest dostarczanie wiernego człowiekowi sposobu słyszenia, ujawniając jednocześnie zupełnie nową treść dźwiękową pochodzącą z fundamentalnej reinterpretacji instrumentu muzycznego, a więc tego, co uznane być powinno za pozornie niezmienne i społecznie utrwalone. W ten sposób został zaburzony porządek odbioru i uczestnictwa w sytuacji dźwiękowej.